Ludmila Brožíková
P á r s l o v n a z a č á t e k
Vážení a milí,
dřív, než Vás pozvu k postupné prohlídce naší nové miniaturní, neobvyklé galérie, měla bych Vám k námětu něco říci. Asi rodové geny zařídily, že mám modré oči. Stejně tak mi po několika výrazných předcích předaly cit pro krásno, harmonii, vlastní účast na jejím ztvárnění. Zpočátku jsem to nevnímala, brala ty sklony jako samozřejmost svého životního vybavení. Pak mi souběhem událostí po mé čtyřicítce do klína „spadlo“ zaměstnání, těsně spojené s kulturou. Vtrhla jsem do té oblasti jako velká voda, doslova vybojovala ústavní lázeňskou galerii, pořádala výstavy nového životního stylu, aranžování stolu a živých květin k mimořádným událostem, nacházela nová a náročnější témata. Když se zavřely dveře za aktivním věkem a stát mne obdařil nevdovským, urážejícím důchodem, nastoupila jsem do zdejšího známého květinářství. Tím se kolo osudu se roztočilo znova naplno. Vyslali mne na mezinárodní vazačský kurz, po dvou letech jsem si na jeho základě zařídila živnostenský list a v jeho rámci navázala spolupráci s exkluzívními dodavateli zahraničního, exotického materiálu.
Jako každá, i tahle záliba si žádá své. Cit pro barvy, materiál, umístění v prostoru, úměrnost záměru a řadu dalších hledisek. A fantazii, tu především. Mne tvorba aranží naučila vnímat i vůně těch kdysi živých rostlin, ctít zákony přírody, vzájemného souladu použitého materiálu. A jako svým kloboukům, i těm suchým vazbám jsem začala dávat jména. Snad Vám ten můj zvyk pomůže při „přiblížení“ se k jednotlivým vazbám. Slibuji, že se téměř ke každé dočkáte malého vysvětlení, poznámky, připodotknutí. Moc by mne potěšilo, kdyby ve Vás po shlédnutí aspoň některých aranžmá zůstal příjemný pocit radosti ze všedního dne. Mně ta tvorba pomohla z mnoha obtížných životních situací, byla lékem, světýlkem.
Na vlastnoručně vyrobenou výzdobu potřebujeme jen o trochu víc jiného materiálu než o Velikonocích. Pokud chceme mít každý rok jinou dekoraci, sáhneme po přírodních materiálech, nejvíc je uplatníme na rustikálním pojetí aranže. (Viz obrázek dlouhé větve s ovocem a dalšími plody.) Použijeme i sušené ovoce, houby, jádra broskví, mandloní, různé ořechy, šišky, lidové ozdoby ze slámy, jmelí zlaté i přírodní zelené, kousky skořice, badyánu. fantazii se meze nekladou.
Ty s dlouhodobějším užíváním či jako dárky na památku zpracováváme za pomoci tavné pistolky, tavných tyčinek a koupených ozdob, umělých květin. Nikdy nezapomeneme na stuhy, a řídíme se typem aranže. Aby mašle nezplihla a byla opravdu korunou výtvoru, postříkáme ji po uvázání a upevnění na vazbu lakem na vlasy.
Rozehrejte svou fantazii – určitě se to podaří.
Ludmila Brožíková
Ať je Vaše cesta vždy plná světla
|
Jen to hezké do dalšího roku!
|
L Ludmila Brožíková
Svátky jara – Velikonoce
Snad nejkrásnější období v roce, kdy se vše probouzí k plnému životu, vyvolá v mnoha z nás, zejména pak v ženách, touhu po „absolutní“ čistotě našich domovů, nějaké výrazné změně, zkrášlení okolí, připravení radosti, připomenutí pradávné tradice kouzelného Otvírání jara.
Zkuste jednou své milé překvapit něčím osobitým, neotřelým, vlastním.
(ukážky z aranžmá autorky.)
|
|
K nám, mládenci, k nám !
|
V přírodě jako u lidí.
|
|
|
..